5 травня – Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю
Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю світова спільнота відзначає щорічно 5 травня. У цей день 1992 року люди з інвалідністю з сімнадцяти країн одночасно провели перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації люди з інвалідністю. З моменту започаткування цього знакового дня багато чого змінилось в розумінні модернізації держав та соціумів з огляду на потреби людей з інвалідністю.
Інвалідність – це не вирок для особи в сучасному світі. Практика показує, що люди з інвалідністю можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають.
Сьогодні, для країни питання захисту прав людей з інвалідністю набуває ще більшого значення у зв’язку із війною, внаслідок якої збільшується кількість громадян із тяжкими травмами та ушкодженням здоров’я як серед військових, так і серед мирного населення. Жахливим фактом є те, що часто їх права порушуються більше, ніж права інших людей. І ми не маємо права залишити це без уваги, адже демократичне суспільство не сприймає дискримінації за будь-якими ознаками.
Формуємо суспільство без бар’єрів, де справжня інклюзія починається з рівних можливостей — у навчанні, працевлаштуванні, в повсякденному житті. Де люди з інвалідністю можуть розраховувати на підтримку держави на всіх етапах — від відновлення здоров'я до повернення до активного життя. На цьому шляху Мінсоцполітики реалізує низку програм та послуг для людей з інвалідністю:
Соціальні послуги: раннє втручання, денний догляд для дітей з інвалідністю, супровід під час інклюзивного навчання, підтримка батьків дітей з інвалідністю, підтримане проживання, реабілітація та інші. Більше - за посиланням.
Засоби реабілітації: відкрито прозорий ринок допоміжних засобів реабілітації. Наразі держава безоплатно забезпечує понад 100 видів ДЗР. Перелік та інструкції — на платформі protez.msp.gov.ua
Цифровізація процесів: на Соціальному порталі Мінсоцполітики soc.gov.ua можна подати онлайн-заяву на отримання соціальних послуг та засобів реабілітації.
Також функціонує оновлений Електронний кабінет особи з інвалідністю: в е-кабінеті ek-cbi.msp.gov.ua можна подати заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) або його заміну, якщо є така потреба. Крім того, сервіс дозволяє подати заявку на ремонт засобу реабілітації, а також оновити раніше подані документи.
* за інформацією Мінсоцполітики України