Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Що таке гендерні стереотипи та як із ними боротися?

Дата: 01.04.2025 12:21
Кількість переглядів: 42

  Гендерні стереотипи — це стійкі, стереотипні уявлення суспільства щодо того, якими мають, або, навпаки, не мають бути представники того або іншого гендеру — жінки та чоловіки.

   Зазвичай гендерні стереотипи стосуються або зовнішності чоловік та жінок — тобто, зовнішніх проявів фемінності чи маскулінності, або розподілення гендерних ролей у суспільстві.

   Дуже часто ми чуємо про ролі у суспільстві, давайте розберемось що ж таке гендерні ролі?   Гендерні ролі — це моделі очікуваної поведінки жінок та чоловіків у соціумі відповідно до тих соціокультурних умов, у яких вони живуть. Тобто це риси, які вважають більш характерними чи то для чоловіків, чи то для жінок.

   Так, наприклад, стереотипним є уявлення про те, що жінки мають бути ніжними та тендітними, а чоловіки — сильними та не повинні публічно проявляти емоції, плакати.

   Найяскравіший приклад — це розділення чоловічих та жіночих ролей за принципом “берегиня” та “мисливець”.На основі цього формуються уявлення про розподіл сімейних обов’язків: нібито головний обов’язок жінки — народжувати дітей та організовувати побут, а чоловік, в свою чергу, має забезпечувати родину грошима, їжею.

   Є також і окрема категорія стереотипів, які стосуються зовнішніх проявів “чоловічності” або “жіночності”. Це, наприклад, уявлення про те, що дівчата мають любити рожевий колір та носять одяг із блискітками або бантами, в той час, як хлопчиків традиційно вдягають у сині, блакитні кольори стриманих фасонів.

Як боротися з гендерними стереотипами?

   Найліпший спосіб подолати будь-які стереотипи — продемонструвати зворотнє на конкретних прикладах. Показати, що жінки так само можуть бути сильними та утримувати родину, а чоловіки — йти у декретну відпустку по догляду за дітьми замість своїх дружин. Демонструвати це можна на будь-якому рівні: як на рівні розмов на кухні з друзями, так і через публічні заходи та інформаційні кампанії.

    Україна рухається у сфері гендерної рівності на рівні з ЄС. Протягом багатьох років держава встановлювала високу планку щодо реалізації політики гендерної рівності. Нині, коли йдеться про відновлення, зелену трансформацію, розвиток євроінтеграційного потенціалу, формування програми Україна-НАТО, гендерна політика та інклюзивність є наскрізними пріоритетами на всіх рівнях держави.

Досягнення гендерної рівності – складний багатовимірний процес, адже питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків комплексно відображається в усіх сферах суспільного життя. 

Для забезпечення соціальної справедливості, рівноправного і стабільного людського розвитку важливим є застосування гендерного підходу, який передбачає використання найбільш ефективних і результативних засобів та практик для задоволення потреб жінок та чоловіків різних вікових і соціальних груп. 

Гендерний підхід базується на врахуванні різних потреб і ситуацій, в яких опиняються жінки і чоловіки через свої соціальні ролі. Основоположним для гендерного підходу є принцип надання рівних можливостей незалежно від статі.

Комплексний гендерний підхід (зокрема в стратегічному плануванні) або гендерний аналіз - це процес забезпечення однакового доступу для жінок, чоловіків і інших соціальних груп до контролю ресурсів, переваг розвитку і прийняття рішень на всіх етапах процесу стратегічного планування. Це методологія включення громадських інтересів і думок різних соціальних груп, облік критерію різноманітності, вихід за межі усталених стереотипів.

У наш час гендерний підхід застосовується як на рівні державного управління, так і на рівні політик окремих організацій. Він є методологією включення громадських інтересів і думок різних соціальних груп, обліку критерію різноманітності, виходу за межі усталених стереотипів. Згідно з визначенням ООН, гендерний підхід ? це процес оцінки того, які наслідки матиме для жінок і чоловіків здійснення будь-якого запланованого заходу, включаючи впровадження законодавства, стратегічної політики і програм в усіх сферах і на всіх рівнях.

Виділяють наступні механізми реалізації гендерного підходу:

- інформація про гендерні питання (гендерно-чутлива або сегрегована за статевою ознакою статистика, так звані «гендерні портрети» населення України і областей, соціологічні дослідження);

- гендерний аналіз або аналіз, що базується на обліку гендерних питань (процес, який дає оцінку різним впливам напрямків політики, програм та законодавства на жінок і чоловіків);

- гендерний паритет (рівна кількість чоловіків і жінок) у державному управлінні;

- гендерна освіта державних службовців.

Гендерний підхід у соціальній роботі, перш за все, базується на аналізі потреб чоловіків і жінок певної групи, їхніх поведінкових особливостей і реакцій на ті чи інші послуги. Під час надання послуг клієнтам і клієнткам важливо не плутати гендерний підхід з рольовим. Рольовий підхід ґрунтується на розуміння того, що кожній статі відповідає своя «роль» з притаманними їй характеристиками та особливостями. Виходячи з цього переконання, чоловікам і жінкам надаються різні послуги і до них формуються різні підходи. Говорячи про гендерний підхід, ми маємо на увазі соціальні чинники відмінності між чоловіками і жінками, а головне ? способи подолання цієї розбіжності за допомогою тих чи інших гендерно-чутливих і гендерно-перетворювальних послуг.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь