Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Гендерна рівність: забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків

Дата: 22.04.2025 15:21
Кількість переглядів: 40

     Гендерна рівність є важливим фундаментом для забезпечення прав людини, демократичних цінностей та соціальної стабільності. Вона вимагає не лише рівних прав, але й рівного представництва у всіх сферах суспільної діяльності, таких як політика, економіка, наука, культура та інші. Це означає, що жінки та чоловіки, дівчата і хлопці можуть брати участь у всіх сферах життя на рівних умовах. Це також включає рівність у доступі до ресурсів, їх розподіл та використання. Вираз «усі жінки та чоловіки, дівчата і хлопці» підкреслює важливість інклюзивності та різноманітності у досягненні гендерної рівності. Вона охоплює всі групи людей, включаючи представників різних соціальних, етнічних та культурних груп, а також людей з інвалідністю, ЛГБТК+ осіб та інших. Такий підхід є важливим для забезпечення того, щоб жодна особа не була залишена осторонь у досягненні рівних прав та можливостей. 

     Принцип гендерної рівності закріплений у Конституції України. Стаття 24 Конституції закріплює рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Окрім даної норми, гендерної рівності торкаються статті 21,  51. Частина третя статті 24 Конституції України безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні та наголошує на тому, що рівність прав жінок та чоловіків забезпечується наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї тощо.

    Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», який закладає основи для досягнення гендерної рівності в Україні, визначає гендерну рівність як «рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства». При цьому рівні права жінок і чоловіків слід розглядати як відсутність обмежень чи привілеїв за ознакою статі, а рівні можливості жінок і чоловіків – як рівні умови для реалізації рівних прав жінок і чоловіків. Метою Закону є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України. Для України, яка наразі стикається з численними викликами через війну та необхідність відбудови, питання гендерної рівності набуває особливої важливості. Тому необхідно, щоб політики відновлення враховували потреби як жінок, так і чоловіків, зокрема у сферах соціального захисту, зайнятості та доступу до послуг.

     Комітет міністрів Ради Європи 6 березня 2024 року ухвалив нову Стратегію гендерної рівності Ради Європи на 2024-2029 роки, яка є продовженням багаторічної роботи цієї інституції у сфері боротьби з гендерною нерівністю. Вона спрямовуватиме роботу Ради Європи та її держав-членів, включно з Україною, у напрямку досягнення більшої гендерної рівності.

    Стратегія спрямована на забезпечення більшої рівності між жінками та чоловіками в усіх сферах життя. Вона фокусується на вирішенні гендерних дисбалансів, подоланні системних бар’єрів та створенні умов, у яких кожна людина, незалежно від статі, матиме рівні права, можливості та доступ до всіх ресурсів суспільства. Це стосується як особистого, так і професійного життя, включаючи право на захист, правосуддя та участь у політичних і економічних процесах. Документ акцентує увагу на вирішенні гендерних дисбалансів, подоланні системних бар’єрів і створенні умов для рівності у професійному та особистому житті. Особлива увага приділяється праву на захист, правосуддя та участь у політичних і економічних процесах. Стратегія зосереджена на шести ключових цілях: 
1. Запобігання та боротьба з гендерними стереотипами та сексизмом;
2. Запобігання та боротьба з насильством щодо жінок і дівчат та домашнім насильством;
3. Забезпечення рівного доступу жінок до правосуддя;
4. Досягнення збалансованої участі жінок і чоловіків у політичному, громадському, соціальному та економічному житті;
5. Забезпечення розширення прав і можливостей жінок та гендерної рівності в умовах глобальних та геополітичних викликів;
6. Реалізація стратегії досягнення гендерної рівності та включення міжсекторального підходу в усі політики та заходи.

     Інтеграція гендерної перспективи на всіх етапах післявоєнної відбудови є ключовою для забезпечення рівноправного підходу до всіх громадян. Міжнародні стандарти, включно зі Стратегією гендерної рівності Ради Європи, сприяють розробці політик, які враховують ці відмінності та забезпечують захист і підтримку вразливих груп. Інтеграція положень національних та європейських стратегій гендерної рівності допоможе Україні не лише досягти європейських стандартів, але й зміцнити демократичні інститути, сприяти економічному розвитку та створенню інклюзивного суспільства.

Фото без опису
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь