Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Чи реєструються у Державному реєстрі прав речові права на гідротехнічні споруди, зокрема на дамби?

Дата: 24.03.2025 16:43
Кількість переглядів: 37

Питання реєстрації речових прав на гідротехнічні споруди, зокрема на дамби є досить дискусійним серед реєстраційної спільності враховуючи судову практику та позицію Міністерства юстиції України по ньому.

 Звертаємо увагу, що на офіційному сайті Міністерство юстиції України в розділі «МОНІТОРИНГ РЕЄСТРАЦІЙНИХ ДІЙ ТА КАМЕРАЛЬНІ ПЕРЕВІРКИ» можна ознайомитися з Наказами Мінʼюсту про результати проведення камеральних перевірок, згідно яких державним реєстраторам блокували доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на три місяці, зокрема за проведення державної реєстрації прав на гідротехнічні споруди.

 В своїх Наказах міністерство зазначає, що відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ( далі - Закон) у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме:

  • житлові будинки,
  • будівлі, споруди, а також їх окремі частини,
  • квартири,
  • житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Частиною четвертою статті 5 Закону встановлено, що не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв’язку, залізничні колії, крім меліоративних мереж, складових частин меліоративної мережі.
 Отже, відповідно до законодавства державній реєстрації підлягають права лише на ті споруди, які є самостійними обʼєктами нерухомого майна.

 Водночас гідротехнічна споруда є інженерною спорудою, що допомагає здійснювати певні водогосподарські заходи як щодо використання водних ресурсів так і для захисту від шкідливої дії води.

 Згідно зі статтею 1 Закону України «Про меліорацію земель» гідротехнічні споруди є частиною технологічно цілісної інженерної інфраструктури, що входить до складу меліоративної системи.

 Відповідно до Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 10.09.1996 Nº 165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 23.10.1996 за Nº 625/1650, гідротехнічні споруди - споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

 Підпунктом 2 пункту 29 Порядку № 1141 встановлено, що стосовно обʼєкта нерухомого майна до Державного реєстру прав вносяться, зокрема такі відомості

  •  ідентифікатор об’єкта в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (для об’єктів речових прав, яким присвоєно відповідний ідентифікатор);
  •  тип об’єкта (будівля, споруда, квартира, гаражний бокс, машиномісце тощо);
  •  загальна та житлова (за наявності) площа приміщень об’єкта (для об’єкта будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості - площа відповідно до проектної документації на будівництво);
  •  відсоток готовності (для об’єкта будівництва);
  •  адреса об’єкта нерухомого майна (для закінчених будівництвом об’єктів, а також для об’єктів будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості яким присвоєно адресу).

 Враховуючи вищенаведене, державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, зазначення яких є обов’язковим для внесення до Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації.

 Натомість такі обʼєкти, як гідротехнічні споруди, не наділені технічними
характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.

 Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо, зокрема, заявлене речове право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону.
 В свою чергу, Верховний Суд в Постанові від 05 березня 2024 року
справа № 300/3657/22 висловив свою правову позицію щодо належності дамби до нерухомого майна, щодо якого має проводитися державна реєстрація речових прав.

 Суд зазначає, що питання необхідності державної реєстрації гідротехнічної споруди потребує дослідження правової природи вжитого у Законі терміну -«споруди», та можливості його поширення на дамбу.
 Нормативно-правове регулювання містить різні семантично схожі визначення терміну «споруда».
З відповідною Постановою Верховного Суду можна ознайомитися за посиланням 

https://reyestr.court.gov.ua/Review/117451257

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь