Відбулося перше засідання робочої групи з питань створення єдиного маршруту місцями пам’яті
Перша заступниця Міністра розвитку громад і територій України Альона Шкрум провела засідання робочої групи, задачею якої було визначити ключові аспекти роботи над маршрутом: його концепцію, структуру, головні локації.
«Місця памʼяті» – масштабний соціальний проєкт, який сприятиме збереженню памʼяті про трагічні події на території України у період російсько-української війни.
У його рамках планується створити національний маршрут памʼяті, який обʼєднає ключові локації героїзму та подій війни.
“Створення єдиного маршруту місцями пам’яті – це про збереження історії та пам'яті про всі події за період російсько-української війни та про всіх наших героїв.
Маємо ціль, щоб за допомогою проєкту «Місця памʼяті» – у кожному регіоні й громаді, де велись чи ведуться бойові дії, все більше українців та іноземців знали про такі локації.
Це точно стане можливим через залучення в проєкт сучасних цифрових рішень та ідей, а також розробку інтерактивного вебпорталу.
Перше засідання нашої робочої групи об’єднало представників громад і регіонів України, органів державної влади, громадських організацій та платформ, які займаються питаннями культури, та інших фахівців, які об’єднались, щоб створити якісний та інтегрований маршрут.
Минулого року деякі члени робочої групи вже працювали над створенням пілотного маршруту на Київщині. Тепер будемо спільно працювати, аби масштабувати ініціативу на всю Україну”, – зазначила Альона Шкрум.
У рамках виконання 10-го пункту «Політика героїв» Плану внутрішньої стійкості Президента України спільну роботу над створенням маршруту місцями пам’яті ведуть Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Міністерство у справах ветеранів України та Міністерство охорони здоров’я України.
Пілотним проєктом у 2024 році став «Київщина. Місця памʼяті». Для нього було обрано локації у Бучанській, Бородянській, Гостомельській та Ірпінській громадах Київщини. Там було встановлено інформаційні стели, сенсорні термінали, таблички з QR-кодами, які спрямовують на сайт проєкту з доповненою реальністю. Додатково на двох локаціях (Романівському мосту в Ірпінській громаді та комплексі «Янголи Перемоги» в с. Мощун) були проведені роботи з благоустрою та музеєфікації.
У подальших планах проєкту «Місця памʼяті» – реалізація додаткових рішень, таких як: мобільний додаток, координація з навігатором, аудіогіди, інтерактивні карти з історичними маркерами, гейміфікація та інші. Також планується розроблення комплексної програми навчання та сертифікації гідів.
Проєкт буде фінансуватись із місцевих бюджетів і коштом грантової підтримки міжнародних донорів.