Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Особливості оренди невитребуваних земельних паїв

Дата: 24.12.2024 14:39
Кількість переглядів: 16

До 1 січня 2019 року районні державні адміністрації мали повноваження передавати в оренду нерозподілені земельні ділянки/невитребувані паї. Пізніше, були прийняті відповідні зміни в законодавстві і таке право стало тільки виключно сільські, селищні, міські ради (ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв)»: «Передавати в оренду нерозподілені земельні ділянки/невитребувані паї мають право виключно сільські, селищні, міські ради, на території яких розташована така земля»).

Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

До нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) відносяться:

  • земельні частки (паї), на які громадяни, які мають право на земельну частку, не отримали сертифікатів чи іншим чином не заявили свої права на земельну частку;
  • земельні частки, на які вже сертифікат отриманий, але власник сертифікату не розпорядився ним належним чином (не подана заява про виділення в натурі для передачі в оренду чи для сумісного обробітку);
  • земельні частки, власники яких померли, їх спадкоємці не прийняли спадщини, а термін дії договору оренди закінчився чи договір не був укладений.

Строк дії договору оренди нерозподіленої земельної ділянки/невитребуваного паю обмежується днем реєстрації державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

При цьому, такий договір оренди припиняється в день державної реєстрації права власності на земельну ділянку, будь-яких договорів (додаткових угод) про його припинення складати не потрібно.

Державна реєстрація припинення права оренди проводиться без подання відповідної заяви заявниками одночасно з державною реєстрацією права власності на відповідну земельну ділянку.

У відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», до 2025 року громадянам надане право витребувати такі паї – тобто завершувати реалізацію свого права, яке виникло раніше.

У разі не витребування потенційними власниками відповідного майна у встановлений законом строк (тобто до 01.01.2025 р.) ці земельні частки (паї) перейдуть до комунальної власності після проходження процедури визнання майна безхазяйним. Законом №11150 щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв). Документ продовжив термін оформлення невитребуваних земельних ділянок до 1 січня 2028 року.

Отже, сільські, селищні, міські ради зможуть розпоряджатися такими земельними ділянками після визнання їх безхазяйними, проте можуть передавати в оренду, після закінчення дії попереднього договору оренди та до моменту витребування паю його власником.

З цього приводу також є сформовані позиції Верховного Суду (постанова від 28.10.2020 у справі № 923/965/19, від 26.04.2023 у справі № 917/2031/19), який неодноразово звертав увагу на те, що нерозподілені частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а лише перебувають у розпорядженні відповідних органів до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку (в сучасних реаліях – до оформлення права власності).

Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у разі якщо договір оренди невитребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки закінчився у зв’язку з набуттям права власності на неї до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, орендар має право на збирання такого врожаю.

При цьому власник земельної ділянки має право на відшкодування збитків, пов’язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки колишнім орендарем, у розмірі пропорційно до орендної плати з дня припинення договору до дня збирання врожаю.

І на останок закликаємо Вас, що у разі виникнення спірних ситуацій з приводу припинення права оренди невитребуваних паїв не з підстав зазначених вище, діяти розсудливо, адже у подібних випадках рішення є, оскільки така передача невитребуваних паїв є незаконною та повинно бути оскаржено у судовому порядку задля відновлення своїх прав на користування.

Фото без опису
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь