Спротив триває
Кожного дня, попри всі утиски, наші співгромадяни в тимчасово окупованому Криму відважно продовжують чинити невтомний опір російській окупації, демонструють свою незламність, віру в деокупацію та в Україну.
Продовжуємо інформувати про суспільні настрої жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій рубриці #рух_спротиву, спільно із Спротив.
Росія не припиняє переслідувати жителів Криму через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил рф”. Показовими є такі нещодавні випадки:
Мешканець Сімферополя у соціальних мережах критикував окупантів та президента росії. Окупанти затримали чоловіка, окупаційний “суд” оштрафував його на 70 тисяч рублів (чотири мінімальні зарплатні).
Мешканець Ялти в соціальних мережах критикував дії російської окупаційної армії. Окупанти затримали чоловіка та порушили кримінальну справу, йому загрожує ув'язнення терміном до п'яти років.
Мешканка Сімферополя стала об’єктом переслідування окупантів через її фото з українським прапором з Майдану Незалежності в Києві. Окупанти затримали жінку, провели обшук, окупаційний “суд” виніс рішення про нібито “дискредитацію армії рф”.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема активісти розвідали оборонні споруди вздовж узбережжя Криму в Євпаторійському районі, серед яких як реальні бойові точки з великокаліберним озброєнням для боротьби з дронами, так і фейкові об'єкти, створені для відвернення уваги. Також активісти повідомляли про запуск балістичної ракети комплексу "Іскандер" з Криму та про створення окупантами нових загороджувальних загонів для своїх військових.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Ялті, Джанкої, Сімферополі, Євпаторії та Севастополі. Також 1 грудня активісти руху з Криму доєдналися до масштабної акції на річницю всеукраїнського референдуму про Незалежність.
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку. Зокрема, активістки з Сімферополя залишили понад 50 купюр з написами "Слава Україні!" та "Я ніколи і нікому не віддам рідного дому" поблизу військової частини окупантів. Також у межах медіапроєкту “Ukraïner” було опубліковано інтервʼю з учасницями руху, з питань безпеки у випуску були змінені голоси, а замість справжніх облич використані намальовані образи.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють незламність та спротив окупаційному режиму. Станом на 28 листопада російська окупаційна адміністрація незаконно утримує 218 осіб, з яких 132 — представники кримськотатарського народу.
У засудженого російським судом на 13 років позбавлення волі у “справі кримських мусульман” Сервета Газієва продовжує погіршуватися здоров'я: зараз у нього повністю болить права рука і порушена координація, а також знову почалися проблеми з кишківником.
Засудженого російським судом на 13 років позбавлення волі політв'язня Рустема Сеїтмеметова госпіталізували до лікарні зі скаргами на біль у серці. Востаннє на зв’язок з рідними Рустем виходив 7 жовтня.
У засудженого до 11 років і 6 місяців позбавлення волі кримчанина Еміля Джемаденова погіршується здоров'я в російському ув'язненні: він значно схуд, у нього істотно погіршився зір, руйнуються зуби, а після тривалого перебування на холоді він страждає від болю в руці, який віддає в шию.
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 27 листопада 2024 року зафіксовано 1093 випадки надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. «судів» на території тимчасово окупованого Криму та інших компетентних органів. З них у 955 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 42 випадках розгляд матеріалів продовжується. За ознакою статі 415 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 539 (57%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше звільнити Крим, а нашим громадянам, що вимушені жити в окупації з – відчуття безпеки.
Слава Україні!
За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.