Словенія підсилить Україну експертизою в процесі вступу до ЄС
Словенія готова забезпечити експертну підтримку України в межах її шляху до вступу в Європейський Союз. Про це йшлось під час зустрічі Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерки юстиції України Ольги Стефанішиної з Державним секретарем з європейських і політичних справ, міжнародного права та захисту інтересів Міністерства закордонних та європейських справ Республіки Словенія Марком Штуціном.
«Рада вітати вас у Києві. Сьогодні Україна перебуває на важливому етапі переговорного процесу щодо вступу до ЄС – ми звершуємо двосторонні зустрічі по блоку фундаментальних реформ. І я думаю, що зараз дуже важливо обговорити, як ми можемо скоординувати зусилля для забезпечення високого темпу всього процесу розширення ЄС. Цінність розширення є більшою за прогрес тієї чи іншої країни-кандидати, йдеться про безпеку та процвітання всього Союзу», – зазначила Віцепрем’єрка.
Під час зустрічі обговорили зокрема динаміку поточного переговорного процесу щодо вступу України до ЄС та можливості співпраці між країнами у цій сфері.
Державний секретар наголосив, що Словенія, яка вже понад 20 років є членом ЄС, завжди підтримувала процес розширення, активно допомагала країнам Західним Балкан на їхньому шляху до ЄС і готова надати наявну підтримку та допомогу Україні. Він зазначив, що Словенія має потужну експертизу, якою може скористатися Україна у своїй роботі з адаптації законодавства до права ЄС.
Так, з його слів, Словенський Центр передового досвіду в галузі фінансів вже надає експертну підтримку українським фахівцям, зокрема Національного Банку України та Міністерства фінансів. Віце-прем’єр-міністерка подякувала за допомогу словенських експертів у процесі підготовки до скринінгу українського законодавства та висловила зацікавленість щодо поглиблення співпраці для посилення інституційних спроможностей на регіональному рівні, зокрема в межах нової фази програми U-LEAD.
Сторони також погодились щодо важливості співпраці у межах інструментів ЄС щодо технічної співпраці та допомоги, таких як TAIEX та Twinning.
«Наступного тижня ми розпочнемо дискусію вже за Кластером 2, що присвячений Внутрішньому ринку. У цій сфері нам потрібна додаткова експертиза та обмін досвідом, і ми будемо вдячні Словенії за її підтримку на цьому шляху. Пропоную визначити пріоритетні напрями співпраці за цим блоком питань», – зауважила Ольга Стефанішина.
Окремо йшлося про поглиблення співпраці між країнами-кандидатами.
«Ми співпрацюємо дуже тісно з Північною Македонією, Албанією. У нас також була змістовна зустріч в Канаді з Міністром у справах Європи Сербії. І, звичайно, ми активно співпрацюємо з Молдовою. Я думаю, дуже важливо, щоб країни-кандидати обмінювалися знаннями та експертизою. Імпульс розширенню ЄС надала Україна. Цей імпульс не можна змарнувати, – зазначила Віцепрем’єр-міністерка. – Тому, ми повністю відкриті для співпраці. Ми не розглядаємо розширення як конкуренцію, але дотримуємося підходу, що прогрес має базуватися на заслугах».
Урядовці окремо обмінялись думками щодо посилення санкційного тиску на росію за її триваючу агресію проти України та можливостей використання заморожених російських активів на цілі відновлення та відбудови нашої держави.