Міжнародний день здоровʼя жінок
28 травня відзначаємо Міжнародний день здоровʼя жінок. У цей важкий для країни час, коли війна кинула виклик не лише нашій свободі, а й демографії, питання захисту й підтримки здоров'я жінок є особливо актуальним.
Програма медичних гарантій покриває для жінок низку медичних послуг, аби кожна пацієнтка отримала доступ до якісної та своєчасної медичної допомоги.
Первинна медична допомога
Декларація з сімейним лікарем — перший крок до турботи про здоровʼя. Серед більш ніж 31,8 млн пацієнтів, які вже обрали свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, 54,5% — жінки, за даними ЕСОЗ.
Фахівці первинної ланки не лише лікують широкий спектр захворювань, а і дбають про збереження та відновлення здоровʼя. Пацієнтки можуть звернутися до свого лікаря при раптових чи хронічних захворюваннях, а також, щоб зробити вакцинацію відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень, отримати консультацію, рецепт на "Доступні ліки" чи електронне направлення на медичні послуги. Лікар первинної медичної допомоги також проводить профілактичні огляди. Якщо в жінки є скарги, або сімейний лікар вважає за потрібне додатково обстежити пацієнтку, він направить її до вузького спеціаліста чи на необхідну діагностику.
Раннє виявлення онкозахворювань
В успішному лікуванні онкологічних захворювань ключову роль відіграє їх раннє виявлення. У Програму медичних гарантій входить шість досліджень, які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях. Зокрема, до переліку досліджень включено мамографію, гістероскопію та колоноскопію.
Доцільність обстеження визначає лікар і за потреби створює направлення. За направленням лікаря, з яким укладена декларація, або за направленням лікуючого лікаря обстеження є безоплатним. Під час направлення на дослідження з раннього виявлення злоякісних захворювань лікар керується критерієм віку пацієнтів, оскільки з віком ризики зростають.
Мамографію сімейний лікар призначає пацієнтці віком старше 40 років, гістероскопію і колоноскопію — від 50 років і старше. Або раніше — при інших підставах проведення дослідження у межах амбулаторного пакету. За направленням лікаря такі обстеження є безоплатними для пацієнток.
Ведення вагітності та медична допомога при пологах
Для вагітних передбачено послуги з ведення вагітності в амбулаторних умовах і медична допомога при пологах. Жінка може вільно обирати гінеколога, який буде вести вагітність, та пологовий будинок, у якому народжуватиме — незалежно від місця проживання чи реєстрації. Жодних благодійних внесків платити не потрібно. Усе необхідне — ліки, медичні вироби та необхідні маніпуляції — входить у безоплатний пакет послуг. Однак важливо, що породілля може обирати саме пологовий будинок, а не лікаря, з яким народжувати. Програма медичних гарантій покриває пологи із черговою акушерською бригадою.
Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій
У 2024 році додано новий напрям із відновлення репродуктивного здоров’я — "Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення in vitro)". Медична послуга за пакетом із лікування безпліддя надається за умови встановлення діагнозу “Жіноче безпліддя”. Вік пацієнтки на момент початку циклу має бути не більше ніж 40 років.
Амбулаторні послуги
Не менш важливим для здоровʼя жінки є консультація гінеколога. Щорічні профілактичні огляди та консультація в гінеколога мають бути обовʼязковими. До гінеколога пацієнтка має право звернутися без направлення. Така допомога безоплатна, якщо заклад уклав договір із НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”. Також у пакет включені необхідні лабораторні та інструментальні дослідження і інші медичні послуги.
За матеріалами НСЗУ.