Як орендувати водний об'єкт у комплексі з земельною ділянкою?
02 березня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками». Основна зміна полягала в тому, що зараз можна орендувати водний об’єкт разом із земельною ділянкою, яка знаходиться під водоймою. Таким чином, замість двох договорів оренди укладається один договір.
У користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися:
- водосховища (крім водосховищ комплексного призначення);
- ставки;
- озера;
- замкнені природні водойми.
Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об'єкти, що:
- використовуються для питних потреб;
- розташовані в межах територій та об'єктів, що перебувають під охороною відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Водні об’єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об’єктом поширюється на такий водний об’єкт.
Слід звернути увагу, що надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта.
Повноваження щодо надання земельних ділянок під водними об’єктами у користування на умовах оренди у межах населених пунктів належать сільським, селищним та міським радам щодо земель комунальної власності, а за межами населених пунктів – обласним державним адміністраціям щодо земель державної власності.
Передача в оренду земельних ділянок та водних об’єктів, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів (аукціону).
Для отримання ділянки через аукціон зацікавлена особа може подати клопотання до органу місцевого самоврядування щодо включення водного об'єкта у перелік водних об'єктів, які будуть передаватися в оренду на земельних торгах (не є обов'язковою умовою для включення земельної ділянки в перелік водних об'єктів, які будуть передаватися в оренду на земельних торгах).
Без аукціону в оренду передаються земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів. Наприклад, якщо громадянин вже має дозвіл та ліцензію на розведення риби.
У такому випадку необхідно звернутися із заявою до ОМС в порядку, передбаченому ст.123 Земельного кодексу України.
У договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом також зазначаються:
- розмір орендної плати за водний об’єкт;
- об’єм та площа водного об’єкта (водного простору), у тому числі рибогосподарської технологічної водойми;
- перелік гідротехнічних споруд, лінійних споруд, мостових переходів, а також інших об’єктів інфраструктури, розташованих на земельній ділянці (за наявності), їх характеристики та стан;
- зобов’язання орендаря щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об’єкта, експлуатації водосховищ і ставків відповідно до встановлених в установленому порядку режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами та права спеціального водокористування.
Також слід звернути увагу, що плата за користування водним об’єктом на умовах оренди складається з орендної плати за використання земельної ділянки та орендної плати за наданий в оренду водний об’єкт.
Орендар набуває права користування водним об'єктом після державної реєстрації права оренди за договором оренди.
Таким чином, за загальним правилом водний об'єкт у комплексі з земельною ділянкою передається на земельних торгах з дотриманням умов, передбачених чинним законодавством.