Ринку небезпечних відходів загрожує колапс через неможливість оформити ліцензії – PAEW
З 9 січня на ринку не буде жодної ліцензованої компанії і він може повністю зупинитися
Асоціація професіоналів довкілля (PAEW) закликала владу уникнути колапсу на ринку небезпечних відходів, який станеться вже на початку 2024 року через неможливість оформити ліцензії.
Компанії мали б оформити нові документи протягом місяця, замість шести, однак вимоги до технічної експлуатації об’єктів оброблення відходів досі не затверджені, повідомляє Офіс сталих рішень.
Зазначається, що закон №2320-IX "Про управління відходами" передбачає, що суб’єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами мають отримати нові ліцензії протягом шести місяців з моменту набрання чинності, тобто до 9 січня. Документ також зобов’язав Кабінет міністрів, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади прийняти необхідні акти до моменту набрання чинності. Однак постанову "Про затвердження "Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами" прийняли лише 5 грудня, тобто на 5 місяців пізніше.
В PAEW розповіли, що для отримання нової ліцензії суб’єкт господарювання має пройти перевірку відповідності матеріально-технічної бази. Однак місячного терміну для проведення всіх процедур недостатньо. Тобто з 9 січня на ринку не буде жодної ліцензованої компанії, яка має право прийняти небезпечні відходи на оброблення, а також експортувати та імпортувати їх.
“Ринок небезпечних відходів ризикує повністю зупинитись. В зазначеній ситуації вбачаємо втручання Міндовкілля у діяльність суб’єктів господарювання та штучне створення перешкод для розвитку господарської діяльності; а також порушення прав суб’єктів господарювання у сфері поводження (управління) небезпечними відходами на своєчасне приведення діяльності діючих ліцензіатів з поводження з небезпечними відходами у відповідність до норм нового законодавства та отримання ліцензії на управління небезпечними відходами”, – наголосили в повідомленні.
В PAEW зазначили, що така ситуація: створює загрозу екоциду, безпеці навколишнього природнього середовища та життю і здоров’ю населення; суперечить принципам державної регуляторної політики; створює перешкоди для розвитку господарської діяльності та економіки країни; робить подальшу долю небезпечних відходів незрозумілою.