Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Реформа системи управління відходами: чи залишаться в Україні полігони та як вони працюватимуть?

Дата: 02.10.2023 16:12
Кількість переглядів: 92

У рамках реформи вже з 1 січня 2030 року всі полігони в Україні мають бути  приведені у відповідність до європейських стандартів екологічної безпеки, або закриті. 

“Реформа спрямована на зменшення захоронення відходів та збільшення обсягів їх переробки, як у Європі. Однак зрозуміло, що на першому етапі ми не зможемо повністю відмовитися від полігонів, як наприклад, це вже зробила Швейцарія. Полігони в Україні будуть, але лише ті, які громади передбачать у регіональних та місцевих планах управління відходами та за умови, що вони повністю відповідатимуть сучасним стандартам безпеки. Прийматимуть такі полігони лише те, що не піддається рециклінгу”, – пояснює заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва. 

Щоб оператори встигли підготуватися до змін, Міндовкілля вже розробило Вимоги до плану приведення місць розміщення відходів у відповідність з новими вимогами законодавства. Наразі документ опублікований для громадського обговорення.

Він імплементує норми європейської Директиви 1999/31/ЄС, зокрема статті 14. Цією статтею встановлено вимоги до подальшого функціонування існуючих місць захоронення відходів.

Відтак, якщо полігони не відповідають сучасним стандартам (а в Україні таких більшість), оператори мають розробити плани заходів та привести їх у відповідність – у іншому випадку полігони будуть закриті. 

План розроблятимуть на весь строк експлуатації місяця розміщення відходів, але не більше ніж на 10 років з дня введення в дію  Вимог, розроблених Міндовкіллям.

У документі оператори мають передбачити заходи щодо: 

  • удосконалення технічного стану полігону, 
  • оновлення необхідного устаткування, 
  • створення системи вилучення та знешкодження фільтрату і біогазу,
  • впровадження чи оновлення системи контролю та моніторингу впливу на довкілля, 
  • організації належної протипожежної безпеки та умов праці. 

Щодо останнього пункту, згадаємо, лише пожежу на полігоні у Львівській області та її наслідки. Загалом пожежі трапляються “системно” на українських звалищах. Наприклад, наприкінці цієї весни вчергове горів полігон у с. Пустовійтівка на Сумщині.  Пожежу гасили добу, вогонь охопив 1 гектар площі сміттєзвалища. В результаті у повітря потрапив значний обсяг шкідливих речовини, а ДЕІ нарахувала сотні тисяч гривень збитків та передала матеріали до прокуратури. Наприкінці вересня зайнялося 2 га полігону на Миколаївщині у с. Таборівка. Наслідки ліквідовують досі. 

Після розроблення планів оператори повинні будуть щороку оприлюднювати інформацію про вжиті заходи з приведення у відповідність полігонів. Контролюватиме ж виконання плану Держекоінспекція. У разі виявлення порушень і невиконання приписів, Інспекція ініціюватиме анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. 

Нашій країні потрібне чисте довкілля та європейська якість життя для українців, і реформа системи управління відходами також спрямована на досягнення цих цілей. 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь