Про безпеку дітей в інтернеті
Сучасні діти проводять дуже багато часу в інтернеті: тут вони можуть отримати те, чого їм не вистачає в певний момент у реальному житті — розваги, спілкування із друзями, навчання та багато іншого. Але надлишковий час за онлайн-іграми або переглядом певного виду онлайн-контенту можуть негативно впливати на психіку дитини. Також надмірний час в інтернеті може викликати конфлікти із рідними.
Саме тому так важливо говорити із дітьми про критичне сприйняття інформації, спостерігати за емоційним станом та в разі потреби вчасно звертатися до спеціалістів. Важливо формувати у дітей навички відновлення, а також уміння відстежувати небезпечні дії із боку однолітків та вміти вчасно про це повідомляти дорослим, аби вберегти дитину від небезпек.
Ілюзія спальні або неочікуваність онлайн-загроз
"Ілюзія спальні" – феномен, який означає, що коли діти знаходяться вдома, з батьками, з рідними у фізичній безпеці, то вони та батьки думають, що дітям нічого не загрожує і в онлайн-світі. Але потрібно пам’ятати, що дії, зроблені онлайн – можуть мати наслідки в офлайн-світі.
Дітям може здаватися, що їхні дії в онлайні ніяк не впливають на їх реальне життя. Дітям важко розуміти причинно-наслідкові події, тому вони не завжди замислюються над тим, що поширення своїх фото, відео, аудіо, приватної інформації та особистих даних може бути використано проти них зловмисниками. Бо для дітей інтернет і спілкування там з іншими користувачами це також один зі способів дослідження світу.
Діти та підлітки у віці 13-17 років лише починають вивчати поняття сексуальності, і їм може здаватись, що взаємодія подібного характеру онлайн є менш ризикованою, адже це – лише фото в інтернеті. Для них це також спосіб привернути увагу до себе, підвищити свою самооцінку, перевірити рівень довіри партнера і відчути себе особливими для когось.
Важливо, щоб батьки розуміли, що "ілюзія спальні", це один із тих факторів, який значно підвищує ймовірність того, що саме ваша дитина може стати жертвою онлайн-зловмисників. Тому батьки регулярно спілкувалися зі своїми дітьми, щодо того, чим вони займаються та цікавляться в інтернеті!
Дитячі інтимні фото – алгоритм дій для дорослих
Алгоритм дій для батьків: як себе поводити та що робити в такій ситуації дорослим?
Основні кроки, які варто робити батькам, якщо дитина надіслала інтимне фото:
-вислухайте дитину без критики та осудження;
-надайте їй свою підтримку (добрі слова, обійми, допомога у вирішенні ситуації);
-разом зверніться до поліції або кіберполіції (усно телефоном, з письмовою заявою у відділку, написавши електронного листа чи через офіційний сайт структури) та надайте їм скриншот-докази для того, щоб притягнути порушника до відповідальності;
-якщо матеріали поширені в мережі, то зверніться до адміністрації з проханням видалити матеріали, оскільки такі матеріали є дитячою порнографією;
-також надішліть посилання для видалення матеріалів на ресурс: https://stop-sexting.in.ua/send/;
- зверніться до психолога для отримання психосоціальної підтримки для попередження впливу наслідків травматичної ситуації;
Щоб запобігти подібним ситуаціям, навчайте дітей безпеці в інтернеті змалечку – пояснюйте, що можна робити, а що ні, разом вивчайте правила поведінки в мережі та відкрито обговорюйте усі важливі аспекти.
Неналежний контент – що з ним робити та як подбати про себе?
Друзі, на жаль, онлайн-простір України переживає зараз неспокійні часи. Щодня ми бачимо контент, який може обурювати, турбувати та завдавати болю.
Тому хочемо звернутись до усіх користувачів інтернету та надати поради стосовно того, як діяти в ситуації, коли ви побачили неналежний контент і як після цього потурбуватись про себе.
Що робити, якщо ви побачили контент сексуального насильства, за участю неповнолітнього, або побачили такий контент з собою?
1. Збираємо докази – робимо скріни фото/листувань, записи екрана з відео матеріалами.
2. Подаємо заяву до кіберполіції/прокуратури на основі зібраних доказів.
3. Звертаємося до адміністрації сайту чи мережі де були опубліковані фото/відео, щодо видалення цього контенту.
4. Скаржимося на користувача у соціальній мережі та блокуємо його.
5. Закриваємо свої профілі у мережах та обмежуємо можливості відмічання вашого акаунту.
6. Додаткова інформація – чатбот #stop_sexтинг в телеграмі, консультаційна лінія за телефоном 1545 (далі обрати “3”).
7. Якщо стали свідком, то не поширювати ці матеріали та пояснювати іншим чому цього не треба робити (за це передбачена кримінальна відповідальність ст. 301 ККУ).
8. Емоційно підтримати людину, яка постраждала від сексуального насильства.
Як підтримати себе емоційно, якщо ви опинилися у такій ситуації:
1. Пам’ятайте – у тому, що трапилося немає вашої вини;
2. Не засуджуйте себе за те, що трапилося;
3. Сформуйте навколо себе безпечне середовище – поговоріть зі своїми рідними (або людьми, яким ви довіряєте) про те, що трапилося;
4. На певний час обмежте користування соціальними мережами;
5. Додаткова інформація – чатбот #stop_sexтинг в телеграмі, консультаційна лінія за телефоном 1545 (далі обрати “3”),
Ми щиро сподіваємось, що ці рекомендації ніколи не знадобляться ні нашим юним, ні нашим дорослим читачам. Бережіть себе!