Неінфекційні захворювання та профілактичні заходи
Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це незаразні хвороби, виникнення яких не пов’язано з інфекційним агентом. Найчастіше схильність до них закладена в генах, або вони виникають під впливом екологічних шкідливих речовин або у слідстві нездорового способу життя.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) основною причиною смерті у світі є хронічні неінфекційні захворювання (ХНЗ), які становлять близько 60% у загальній структурі смертності, це понад 9 мільйонів людей, які не досягли і 60-річного віку.
За даними Головного управління статистики у Запорізькій області всього за 2021 рік від неінфекційних хвороб померло 28619 осіб. Значну частину складає смертність від хвороб системи кровообігу і складає 19553 особи. Від новоутворень померло 4296 осіб. Кількість померлих від хвороб органів дихання складає 1435 осіб. Від інших причин (хвороби органів травлення, нервової системи, сечостатевої системи та інші) складає 3335 осіб.
У загальної структурі (НІЗ) найбільш поширені чотири основних типи неінфекційних захворювань:
- Серцево-судинні (інфаркт міокарда, інсульт)
- Онкологічні захворювання
- Хронічні респіраторні захворювання (хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіальна астма та інш.)
- Діабет.
Розповсюдженість факторів ризику, які впливають на виникнення неінфекційні захворювання:
- для серцево-судинних захворювань – вживання тютюну, шкідливе вживання алкоголю, неправильне харчування, брак фізичної активності, забруднення повітря;
- для виникнення онкологічних захворювань – вживання тютюну, шкідливе вживання алкоголю, неправильне харчування, забруднення повітря;
- для хронічні респіраторних захворювань – вживання тютюну та забруднення повітря:
- для діабету – вживання тютюну, шкідливе вживання алкоголю, неправильне харчування, брак фізичної активності.
Вплив факторів ризику на розвиток неінфекційних захворювань можливо відобразити наступним чином:
Незважаючи на велику поширеність неінфекційних захворювань серед населення, їх виникнення та поширеність можливо призупинити. Важливим засобом боротьби з НІЗ є цілеспрямована діяльність по скороченню впливу факторів ризику розвитку цих хвороб. Необхідно поширити профілактичні заходи щодо виявлення захворювань на ранніх стадіях, коли захворювання перебігає без симптомів, і своєчасно лікування може його зупинити. Профілактичні огляди, проведення спостереження, своєчасне лікування та оздоровлення хворих – це важливі заходи щодо зниження рівня неінфекційних захворювань та їх поширеність.
Бути здоровим хоче кожен, але, поклавши руку на серце, дуже часто охочі не діють нічого для реалізації бажання. Мудре прислів’я говорить: «під лежачий камінь вода не тече».
Тому декілька порад для наших читачів, хто хоче бути здоровим:
- ведіть активний спосіб життя,
- забезпечуйте собі повноцінний і здоровий сон,
- правильно харчуйтесь та отримуйте з їжею достатню кількість важливих для життя речовин,
- живіть в гармонії із собою та сім’єю.
Пам’ятайте, що профілактичні заходи, спрямовані на попередження захворювань та дотримання здорового способу життя, гарантують зниження ризику виникнення захворювань. Зрештою, попередження позбавляє клопоту, пов’язаних з розвитком та наслідками захворювань. Важливо розуміти, що профілактика – це не те питання, яке можна відкласти на потім, діяти треба зараз!
Бережіть себе та близьких, будьте здорові!