Олександра Азархіна: «Відновлення - це не лише про будівництво, це про трансформацію нашої держави»
Як Україна відновлюється під час війни? Хто допомагає? Чи заважає війна реформам? Як зробити процес відбудови прозорим? Відповіді на ці та інші питання у новій рубриці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України «Запитай про відновлення!» дає заступниця Міністра Олександра Азархіна.
Що таке відновлення у сучасному розумінні?
Відновлення - це не лише про будівництво, це про трансформацію нашої держави. Свою руїну ми вже мали, і зараз нам треба розпочати новий етап, коли ми переосмислюємо не просто інфраструктуру, а стосунки між людиною і державою, людиною і громадою, Україною і світом.
Які терміни відбудови ставить перед собою Мінвідновлення?
Фактично, відновлення, як і відбудова, відбуваються вже зараз. Думку, що нам не треба чекати на день перемоги, поділяють і наші партнери. Вже зараз це є частиною нашого спротиву, частиною того, як Україна має перемогти у цій війні. Тому цей процес розпочався ще у минулому році. Від дрібних ремонтів, до відбудови мостів, буквально відразу після деокупації та звільнення Київщини, Сумщини, Харківщини, Херсонщини, Чернігівщини.
Звідки Україна буде брати гроші на відновлення?
Близько 85% - це реструктуризовані кредити, які надавалися нашими європейськими партнерами в минулі роки. Наприклад, Європейський інвестиційний банк дозволив нам використати кошти, які планувалися на повну реконструкцію траси Київ-Одеса, на відновлення зруйнованих мостів. І таким чином ми взагалі змогли відновити нормальну логістику в країні. Тільки зараз починають з'являтися проєкти власне за донорські кошти. Заявлена підтримка і від ЄС і від США. Третій суб'єкт - це Японія, яка вже залучила близько $600 млн, які ми отримуємо як пряму допомогу.
Враховуючи величезний масштаб руйнувань - за це має заплатити росія. Але перед цим ми розраховуємо на підтримку партнерів, але їхні ресурси не безмежні. Саме тому ми говоримо про необхідність залучення приватних інвестицій.
Більше інформації про відбудову у повній відеоверсії інтерв’ю Олександри Азархіної.
Серія інтерв'ю "Запитай про відновлення!" підготовлена за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та фінансування Уряду Японії.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства відновлення у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram.