Як навчити дитину розпізнавати свої емоції та правильно на них реагувати?
Чи є погані емоції?
Як допомогти дитині впоратися зі стресом?
Відповіді на ці та інші важливі питання на черговому семінарі для фахівців закладів соціального захисту сформувала Людмила Борисенко – травматерапевт та сімейна психологиня.
Радість, щастя, вдячність, захоплення, сумнів, смуток, сором, відчай, ревнощі обурення, гнів, лють, страх, паніка, ненависть.
Фахівчиня пояснює, немає хороших чи поганих емоцій – кожна має ціль і всі емоції на благо. На жаль, в реаліях війни ми маємо багато підстав саме для негативних емоцій. Кожна дитина – як і кожна доросла людина – має право на те, щоб проживати весь спектр емоцій.
Не знецінюйте почуття дітей!
Розберемо на прикладі страху.
Замість: не потрібно боятися або не бійся – скажіть, що коли страшно, то боятися можна. Поясніть, що страх притаманний усім, коли для цього є підстави. Проговоріть з дитиною її страхи. Якщо вона боїться чогось конкретного в контексті війни, то додайте інформацію про те, що нас захищають наші військові. Можливо, дитина навіть когось із них знає. Наприклад, батько/дідусь/дядько/сусід і т.д.
Дайте дитині розуміння і підтримку. Важливо, щоб вона могла з цілковитою довірою говорити вам свої почуття.
Більше порад – у каруселі.
Працюємо в рамках проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни», що впроваджується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки UNICEF Ukraine на замовлення Міністерство соціальної політики України та Національна соціальна сервісна служба України.