Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

Відповіді на найпоширеніші питання щодо змін у порядку страхових виплат у 2023 році

Дата: 06.01.2023 11:02
Кількість переглядів: 340

Оскільки діяльність Фонду соціального страхування припинено, а з 1 січня 2023 року всі функції із здійснення державного соціального страхування повністю передані Пенсійному Фонду України, у багатьох українців виникають питання щодо страхових виплат: чи зміниться їхній розмір, чи буде далі держава виплачувати всі виплати тощо.

1. Надання яких страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності передбачає чинне законодавство?

Відповідно до Закону , у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності можуть надаватися такі страхові виплати:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи

- догляд за хворою дитиною,

- догляд за дитиною віком до 14 років,

- догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду.

2) допомога по вагітності та пологах;

3) допомога на поховання.

Крім того, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, передбачає:

- оплату лікарняних внаслідок нещасного випадку;

- щомісячну страхову виплату потерпілому;

- одноразову страхову виплату потерпілому;

- одноразову допомогу сім’ї у разі смерті потерпілого;

- одноразову допомогу кожному утриманцю у разі смерті потерпілого.

2. Чи змінюються, у зв'язку з переданням до Пенсійного фонду, умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та їхній розмір?

Закон України № 2620-ІХ , що вступив в силу з 1 січня 2023 року, зберігає гарантії громадян за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку. Пенсійний фонд продовжить виплату всіх страхових виплат в обсягах і на умовах, на яких виплачувались до цього:

- допомоги по тимчасовій втраті працездатності;

- допомоги по вагітності та пологах;

- допомоги на поховання;

- оплати лікарняних внаслідок нещасного випадку;

- щомісячної страхової виплати потерпілому від нещасного випадку;

одноразової страхової виплати потерпілому від нещасного випадку;

одноразової допомоги сім’ї у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку;

одноразової допомоги кожному утриманцю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку.

3. Чи правда, що відтепер оплата лікування чи реабілітаційної допомоги у санаторно-курортних закладах після перенесених захворювань і травм скасовано?

Навпаки. Українці і далі мають право на:

Оплату лікування та/або реабілітаційної допомоги у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм;

Забезпечення протезуванням, ортезуванням, допоміжними засобами; реабілітації потерпілим від нещасного випадку;

- Санаторно-курортне лікування;

- Надання медичних послуг.

Право громадян на всі ці види допомог залишається – змінюється лише те, за рахунок якої саме бюджетної програми вони будуть фінансуватися (що не важливо для громадян). Зокрема, безоплатна реабілітація пацієнтів оплачуватиметься Національною службою здоровʼя України (НСЗУ); закупівля допоміжних засобів реабілітації - Фондом захисту осіб з інвалідністю. Наразі НСЗУ вже заключила договори майже з 12 тис. лікарень по всій Україні. Це означає, що за надані медичні послуги медзакладам буде сплачувати НСЗУ з державних коштів. Також, навіть під час війни, для українців продовжує діяти програма “Доступні ліки”. Завдяки програмі, пацієнти за електронним або паперовим рецептом можуть отримувати ліки безоплатно чи з невеликою доплатою.

Соціальні послуги з догляду за інвалідами на виробництві будуть здійснюватися відповідно до Закону «Про соціальні послуги» та надаватимуться через управління соціального захисту населення.

Що стосується того, що декілька установ залучені до надання безоплатних послуг, – електронні кабінети та цифрові інструменти дозволяють наразі значно скоротити той час, що людина наразі мала витрачати на "ходіння по кабінетах".

4. Чи збережеться право на пенсію по інвалідності потерпілим від нещасного випадку?

Виплата пенсій по інвалідності потерпілим від нещасного випадку продовжується і надалі.

Призначення пенсії по інвалідності здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та перераховуються відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

5. Як тепер мені, як громадянину, отримати виплати по лікарняному?

Оплату лікарняних буде здійснювати роботодавець, як це і було раніше. При цьому закон скоротив час, протягом якого Пенсійний фонд України має профінансувати роботодавців за поданими заявами.

Для застрахованих осіб, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо оплати лікарняних (або у разі ліквідації підприємства) оплату допомоги по тимчасовій втраті працездатності будуть здійснювати територіальні органи Пенсійного фонду України.

6. Чи буду я і далі отримувати щомісячні страхові виплати, як потерпілий від нещасного випадку на виробництві?

Так, ці виплати тепер буде здійснювати Пенсійний фонд України.

7. До кого і як мені звертатися, якщо «щось пішло не так», і я не отримав свої страхові виплати вчасно?

З питань отримання страхових виплат можна звертатися до органів ПФУ: особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/

Крім того, консультації надають фахівці телефонами Контакт-центру Пенсійного фонду України за номерами 0-800-503-753, 044-281-08-70, 044-281-08-71

8. До кого і як мені тепер треба звертатися, аби отримати допомоги та виплати, передбачені законом про соціальне страхування?

Звертатися можна до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або через засоби вебпорталу електронних сервісів Пенсійного фонду України:

- для страхувальників – це особистий кабінет страхувальника, через який можна подавати заяву-розрахунок для отримання фінансування на оплату листків непрацездатності;

- для застрахованих осіб – через особистий кабінет є можливість формувати та надсилати звернення.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь