Гірська міська військова адміністрація
Луганська область, Сєвєродонецький район

09 грудня 1863 року народився Борис Грінченко, український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, перекладач, учений, мовознавець, етнограф, громадсько-культурний діяч

Дата: 09.12.2022 08:55
Кількість переглядів: 104

Народившись у рік заборони української мови, Борис Грінченко увійшов в історію, літературу, культуру як оборонець усього національного. У нього і псевдонім був промовистий, символічний - "Вартовий" - той, хто стоїть на сторожі, оберігає, охороняє.

29 грудня 1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої книжки С. Подолинського "Парова машина". Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті.

Борис Грінченко автор першого фундаментального "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)

Був активним діячом братства Тарасівців

Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням ставило боротьбу за національне визволення українського народу.

Одним із найяскравіших творів Грінченко є вірш "ЗЕМЛЯКАМ, ЩО РАЗ НА РІК ЗБИРАЮТЬСЯ НА ШЕВЧЕНКОВІ РОКОВИНИ" (1898 р.)

Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.

Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було ув'язнено. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).

У селі Олексіївка Перевальського району розташований "Меморіальний музей Б. Д. Грінченка"

На подвір'ї Олексіївської школи розташована стара будівля, перед якою височить пам'ятник талановитому педагогу, видатному письменнику і публіцисту, критику і мовознавцю, видавцю та громадському діячу — Борису Дмитровичу Грінченку.

Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним заклад

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь