Права та обов'язки свідка кримінального правопорушення

Дата: 15.07.2021 12:43

Ви стали свідком кримінального правопорушення. Які ви маєте права та обов’язки

Коли йдеться про правопорушення, зазвичай найбільше уваги привертають дві постаті: порушника та постраждалої особи. Однак часто в таких ситуаціях є ще одна не менш важлива фігура – свідок. Які права та обов’язки свідків кримінального правопорушення – розповідає фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Світлана Бідюк.

У кожного з нас є шанс у будь-який момент стати свідком правопорушення незалежно від віку, віросповідання, соціального статусу, роду занять тощо. Проте, як і в будь-якому правилі, тут є виключення. Зокрема, не можна допитувати священників про відомості, які їм стали відомими під час сповіді вірян; адвокатів, нотаріусів, суддів, присяжних та експертів – про відомості, які становлять професійну таємницю; медичних працівників – про лікарську таємницю; журналістів – про конфіденційну інформацію професійного характеру, надану за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; а також осіб, які брали участь в укладенні та виконанні угоди про примирення в кримінальному провадженні – про обставини, які стали їм відомі у зв’язку з участю в укладенні та виконанні угоди про примирення тощо.

Якщо ж ви таки стали свідком кримінального правопорушення – у вас виникають певні права та обов’язки.

Як свідок ви маєте право:

знати, у зв’язку з чим і в якому кримінальному провадженні вас допитують;

під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій користуватися правовою допомогою адвоката, повноваження якого підтверджуються положеннями КПК України;

відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім’ї, що можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні вами, близькими родичами чи членами вашої сім’ї кримінального правопорушення;

давати показання рідною або іншою мовою, якою вільно володієте, користуватися допомогою перекладача та заявляти відвід перекладачу;

користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які вам важко тримати у пам’яті;

на відшкодування витрат, пов’язаних з викликом для давання показань;

ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження;

заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом тощо.

Як свідок ви зобов’язані:

прибути за викликом до слідчого, прокурора, судді чи суду (свідок має отримати повістку про виклик або бути повідомленим про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли він зобов’язаний прибути за викликом);

давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду;

не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі вам як свідку у зв’язку з виконанням ваших обов’язків.

За завідомо неправдиві показання свідка можуть покарати виправними роботами, арештом, обмеженням волі. А за дії, вчиненні з корисливих мотивів – навіть позбавленням волі.

З повним текстом консультації можете ознайомитись за лінком https://www.legalaid.gov.ua/.../vy-staly-svidkom.../