Навіщо потрібна перевірка земельної ділянки перед купівлею?

Дата: 21.06.2024 10:54

Перевірка земельної ділянки перед купівлею є надзвичайно важливим кроком для будь-якого потенційного покупця, оскільки продавець в першу чергу хоче отримати кошти від продажу землі та не врахує ризики, які можуть виникнути в покупця в майбутньому.

Перевірка земельної ділянки в державних реєстрах дає можливість встановити її реального власника, категорію земель, цільове призначення ділянки, її площу, майнові права третіх осіб (оренда та інше), а також дозволяє перевірити наявність або відсутність діючих обмежень у використанні земельної ділянки (охоронні зони навколо об’єктів комунікацій, інфраструктури тощо).

Перевірка земельної ділянки дасть змогу виявити:

• помилки або невідповідність даних про земельну ділянку, що можуть вплинути на її використання в подальшому;
  • можливість зміни цільового призначення ділянки в разі необхідності;
  • можливі межові спори, пересічення меж з іншими ділянками, накладання їх одна на одну;
  • наявність заборон, арештів інших обтяжень прав;
  • зареєстровані обмеження у використанні земельних ділянок у вигляді охоронних зон ліній електропередачі та інших об’єктів, зон санітарної охорони, прибережних захисних смуг тощо;
  • в яких судових процесах вона фігурувала;
  • невідповідність плану земельної ділянки даним із ДЗК, адже дуже часто дані правоустановчих документів не збігаються з даними, що внесено в ДЗК;
  • ризики, що можуть виникнути після придбання земельної ділянки, та отримати рекомендації.

Найголовніше – це те, що така перевірка землі дозволяє покупцеві не втратити у майбутньому право на придбану земельну ділянку – шляхом уникнення і попередження можливих конфліктів з державними і правоохоронними органами, а також судових справ щодо визнання недійсними правочинів купівлі-продажу землі.

Тому перед купівлею рекомендуємо обов'язково перевіряти дані про земельну ділянку, а не покладатися на нотаріуса. Зокрема, в першу чергу перевірити наявність кадастрового номера земельної ділянки, перелік обмежень у використанні земельної ділянки, цільове призначення та місце розташування земельної ділянки, власника землі та відповідність правоустановчих документів даним, відображеним у Реєстрі речових прав на нерухоме майно; наявність арештів, заборон, іпотек, застав;чи зареєстровані будь-які права на земельну ділянку, крім права власності (оренди землі, сервітут, емфітевзис, суперфіцій).

Таким чином, перевірка земельної ділянки перед купівлею є ключовим етапом, який допомагає уникнути потенційних проблем та ризиків у майбутньому, забезпечуючи спокій та впевненість в правомірності придбання земельної ділянки.

Фахівці ЗФУ перевіряють не тільки відкриту інформацію, але й інші показники такі як законність та правильність оформлення документів на землю. Перевірці підлягає буквально кожен документ, який стосується земельної ділянки.