Міндовкілля завершило розробку законопроєкту, який вводить РВВ для електроніки

Дата: 28.12.2023 10:22

Зауваження та пропозиції до законопроєкту можна надсилати до 26 січня

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів завершило розробку законопроєкту "Про електричне та електронне обладнання та відходи електричного і електронного обладнання" та оголосило про початок його обговорення.

Документ стане одним з трьох перших законів, що запровадить систему розширеної відповідальності виробника (РВВ) та імплементує європейські норми acquis ЄС, повідомляє Міндовкілля.

Законопроєкт передбачає, що система РВВ розповсюджуватиметься на:

- теплообмінне обладнання;

- екрани;

- монітори;

- лампи;

- обладнання для телекомунікації та інформаційних технологій.

Зазначається, що документ передбачає певні винятки. Так РВВ не поширюватиметься на обладнання, яке використовується для воєнних цілей та захисту національних інтересів, наприклад, безпілотники.

В повідомленні пояснили, що РВВ охоплюватиме усіх суб'єкти господарювання, тобто і виробників, і продавців електронних товарів. Вони зможуть збирати відходи індивідуально або об'єднатися в організації колективної РВВ.

В Міндовкілля розповіли, що законопроєкт встановлює відсотки цільових показників із рециклінгу в залежності від категорії відходів. Компаніям доведеться дотримуватися цих показників, звітувати про обсяги збору і переробки, а також проводити інформування населення.

Зазначається, що система РВВ має охоплювати всю країну. Так у громадах на 25 тисяч мешканців має бути встановлено одне місце приймання відходів електричного та електронного обладнання. У менших населених пунктах такі відходи збиратимуть спеціально обладнані транспортні засоби.

“Значна частина відходів електричного та електронного обладнання зараз опиняється у довкіллі після вилучення з них цінних компонентів. Ці відходи містять ртуть, свинець та інші небезпечні речовини, що забруднюють воду, ґрунт і повітря, впливають на здоров’я людей. Саме тому організація збору та рециклінгу таких відходів є важливим завданням [сміттєвої] реформи”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що РВВ допоможе:

- суттєво зменшити потрапляння таких відходів на полігони та звалища;

- дасть поштовх для збільшення обсягів їхньої переробки;

- дозволить встановити контроль та посилити відповідальність усіх суб'єктів господарювання;

- забезпечить прозоре та безперервне фінансування збирання та рециклінгу відходів електричного та електронного обладнання.

Міндовкілля прийматиме зауваження та пропозиції до законопроєкту до 26 січня на електронну адресу pekarska.o@mepr.gov.ua, або пошту: вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035.