Начальник Гірської міської військової адміністрації Олексій Бабченко у складі бізнес-місії Луганської області анонсував інвестиційні проєкти, спрямовані на відновлення Гірської міської територіальної громади

Дата: 14.11.2023 17:37

Відбулося це напередодні відкриття виставки-конференції «ReBuild Ukraine» у Варшаві перед діловими та дипломатичними колами Чеської Республіки. Всього ж представники делегації від Луганської області презентували інвестиційні проєкти з відновлення східного регіону на суму близько 1 053 млн $.

Окремо слід зазначити, що перед початком виставки-конференції відбулася зустріч бізнес-місії Луганської області із Бретіславом Данчаком – Надзвичайним і Повноважним послом Чеської Республіки в Польщі. Також до зустрічі долучився Мартін Поспісіл, представник Міністерства промисловості та торгівлі Чеської Республіки.

Друга Міжнародна виставка та конференція «ReBuild Ukraine», яка проходить 14-15 листопада, об'єднає проєкти відновлення, матеріали, технології, обладнання та інвестиції, необхідні для оновлення економіки України, зруйнованої війною.

Chief of the Hirska Municipal Military Administration, Oleksiy Babchenko, as part of a business mission from the Luhansk region, announced investment projects aimed at the restoration of the Hirska municipal territorial community. This announcement took place on the eve of the opening of the "ReBuild Ukraine" exhibition-conference in Warsaw, presented to business and diplomatic circles of the Czech Republic. The delegation from the Luhansk region presented investment projects for the restoration of the eastern region totaling around $1,053 million.

Prior to the exhibition-conference, a meeting of the business mission from the Luhansk region with Bretislav Danchak, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Czech Republic to Poland, took place. Martin Pospisil, a representative of the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, also joined the meeting.

The second International Exhibition and Conference "ReBuild Ukraine," which takes place on November 14-15, will bring together projects for reconstruction, materials, technologies, equipment, and investments necessary for the renewal of Ukraine's economy, devastated by war.