В Україні зʼявиться розширена відповідальність виробника: оприлюднено довгоочікуваний законопроєкт "Про упаковку"

Дата: 25.04.2023 10:29

Зауваження та пропозиції до законопроєкту можна надіслати до 21 травня

Команда Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів закінчила роботу над законопроєктом "Про упаковку та відходи упаковки", який регламентує поняття розширеної відповідальності виробника (РВВ).

Нові норми зобовʼяжуть компанії переробляти відходи упаковки своїх товарів, повідомляє Міндовкілля.

Зазначається, що система РВВ перекладає зобов'язання щодо управління відходами, коли товар втрачає споживчі властивості та переходить у категорію відходу, з державного сектору на приватний, а саме на виробників.

“Система РВВ винайдена у ЄС і сьогодні застосовується на міжнародному рівні в сотнях країн по всьому світу та для багатьох потоків/видів відходів”, – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

В повідомленні підкреслили, що документ покликаний визначити правові, економічні та організаційні засади у сфері управління упаковкою та її відходами для:

- зменшення їхнього негативного впливу на здоров’я людей та довкілля;

- створення системи збирання та ресайклінгу;

- сприяння переходу на циркулярну економіку.

Зазначається, що документ запровадить нові норми та вимоги щодо:

- визначення кола суб’єктів та їхніх зобов’язань у сфері управління упаковкою та її відходами;

- встановлення основних вимог до введення в обіг упаковки, товарів в упаковці, маркування упаковки, щоб зменшити в ній рівень небезпечних речовин та сприяти ресайклінгу;

- створення, діяльності організацій розширеної відповідальності виробників (ОРВВ), їхні зобов’язання та підстави і порядок припинення діяльності;

- мінімальних цільових показників з ресайклінгу таких відходів за видом пакувального матеріалу і категоріями упаковки (побутова/комерційна) з поступовим збільшенням у міру розвитку системи управління відходами упаковки;

- створення реєстрів виробників товарів в упаковці та ОРВВ, порядку реєстрації;

- поступового покриття всієї території країни системами роздільного збирання відходів упаковки, взаємодії місцевої влади з ОРВВ;

- особливостей договорів ОРВВ з суб’єктами господарювання;

- контроль та відповідальність за порушення законодавства у сфері управління упаковкою та відходами упаковки.

У пояснювальній записці до законопроєкту також вказано, що його реалізація не потребуватиме додаткових фінансових витрат з державного або місцевого бюджетів.

Окрім того, впровадження документа матиме позитивний вплив на довкілля, адже:

- забезпечить зменшення використання обсягу природних ресурсів;

- знизить рівень забруднення атмосферного повітря, води й земель завдяки зменшенню утворення та захоронення відходів;

- призведе до покращення стану здоров’я населення.

Зазначається, що громадськість може надсилати зауваження та пропозиції до законопроєкту для громадського обговорення протягом місяця, тобто до 21 травня, на поштову адресу Міндовкілля: м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 35; та електронну адресу: info@mepr.gov.ua.

На оприлюднення законопроєкту позитивно відреагувала екологічна спільнота.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 7 липня 2022 року підписав довгоочікуваний Закон "Про управління відходами". 20 червня Верховна Рада України ухвалила документ у другому читанні та загалом, який вперше ввів поняття розширеної відповідальності виробника.