Обов'язкова частина у спадщині незалежно від заповіту

Дата: 12.10.2021 12:04

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька осіб (незалежно від наявності родинних відносин), а також позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом без зазначення причин такого рішення. У цьому разі така особа не може одержати право на спадкування.

Однак, заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині.

Хто має таку обов`язкову частку у спадщині незалежно від наявності та змісту заповіту?

• малолітні та неповнолітні діти;
  • повнолітні непрацездатні діти;
  • непрацездатні вдова чи вдівець;
  • непрацездатні батьки.

Непрацездатними особами є пенсіонери (особи, які досягли пенсійного віку, встановленого законодавством) та особи, визнані інвалідами у встановленому законом порядку незалежно від групи інвалідності.

Така обов`язкова частка складає половину частки, яка належала б особі у разі спадкування за законом.

Тобто, якщо у чоловіка є дві неповнолітні дитини, немає дружини та батьків, за законом його діти спадкували би його майно по 50 % кожен. Втім, якщо чоловік зазначив у заповіті спадкоємцем тільки одну дитину, інша дитина має право на половину належної їй по закону частки, тобто на 25 %.

Окрім того, не потрібно забувати про те, що предмет спадкування може бути об`єктом спільної сумісної власності подружжя. У даному випадку, незалежно від наявності заповіту на іншу особу, той з подружжя, який пережив заповідача, має право на отримання свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя.